دیگ موتورخانه

دیگ موتورخانه و انواع آن

دیگ‌های موتورخانه مخازن پرفشاری هستند که برای گرم کردن آب یا تولید بخار طراحی شده‌اند که می‌توانند برای گرمایش محیط یا گرم کردن آب گرم مصرفی ساختمان استفاده شوند. در گرمایش اغلب مجتمع های تجاری، منبع گرمای دیگ موتورخانه مشعل‌هایی هستند که با سوختن گاز طبیعی کار می‌کنند. همچنین می‌توان از مشعل‌هایی گازوئیلی یا با سوخت مازوت (به ندرت) نیز استفاده کرد. در برخی مصارف تاسیسات گرمایشی، استفاده از بخار ترجیح داده می‌شود. مانند: سیستم‌های سرمایش جذبی، آشپزخانه‌ها، رخت‌شویی‌ها، ضدعفونی‌کننده‌ها و تجهیزاتی که با بخار کار می‌کنند.

دیگ‌های موتورخانه قابلیت‌هایی دارند که باعث شده است بخش اصلی و متداول ساختمان‌ها باشند. دیگ‌ها عمر طولانی دارند و راندمان دیگ می‌توانند به راندمان ۹۵% و بالاتر دست یابند، روش‌های مؤثری را برای گرمایش ساختمان فراهم می‌کنند و در سیستم‌های بخار به انرژی پمپاژ خیلی ناچیز و یا صفر احتیاج دارند. اما سوخت ممکن است میزان قابل توجهی هزینه را در بر داشته باشد و نگهداری منظم نیز توسط مهندس تاسیسات الزامی است و اگر به تاخیر بیفتد هزینه تعمیر و نگهداری موتورخانه می‌تواند زیاد باشد.

یکی دیگر از پارامترهایی که دیگ ها را براساس آنها میتوان تقسیم بندی کرد، جنس به کار رفته در ساختار دیگ ها است. برای شناخت بهتر دیگ ها به خصوص در مبحث تعمیر موتورخانه لازم است، که انواع آنها را شناخته و با چگونگی طرزکار هر کدام آشنا شویم. دیگ موتورخانه براساس نوع مواد به کار رفته در ساختارشان به گروه های مختلفی طبقه بندی م انواع دیگ موتورخانه کدامند؟ی شوند، که در این بخش هریک از آنها را به اختصار توضیح می دهیم.

دیگ فولادی

دیگ های فولادی یکی از انواع دیگ های موتورخانه براساس جنس آنها هستند. این نوع دیگ ها به شکل یکپارچه و همانطور که از اسم آنها مشخص است، از لوله و ورق هایی از جنس فولاد تولید می شوند. این دیگ ها خود به دو زیر گروه آب در لوله و آتش در لوله تقسیم بندی میشوند.

در نوع آتش در لوله این دیگ ها که آن را با نام فایر تیوب نیز می شناسند، همانطور که از اسم آن انتظار می رود، در داخل لوله ها آتش و در اطراف لوله ها آب قرار دارد، اما در نوع آب در لوله که به واتر تیوب نیز معروف اند، آب در درون لوله ها و آتش در اطراف لوله قرار دارد.

طول عمر این دیگ ها به شدت بالاست و قادرند فشارهای زیادی را متحمل شوند که داشتن همین ویژگی است، که باعث می شود از این نوع دیگ ها در ظرفیت های حرارتی بالا استفاده شود. از دیگر ویژگی های آنها تطبیق با هر نوع سوختی می باشد، همچنین قابلیت تحمل شوک های حرارتی را تا حد زیادی دارند.

دیگ چدنی

دیگ های چدنی نیز یکی از انواع دیگ های موتورخانه هستند که با توجه به نامگذاری آنها می توان متوجه شد، که از چدن ساخته شده اند. دیگ های چدنی به صورت پره ای تولید شده و امکان تغییر ظرفیت حرارتی را برای مصرف کننده فراهم می آورند. با توجه به نقش دیگ چدنی در عملکرد کلی موتورخانه در هنگام به وجود آمدن نقص و مشکل برای تعمیر دیگ چدنی باید آن را به افراد متخصص و حرفه ای سپرد.

از دیگر ویژگی های این قطعات میتوان به قابلیت سهولت در حمل و انتقال آنها به دلیل همین ساختار پره ای آنها اشاره کرد. در صورت بروز مشکل در دیگ به جای تغییر کامل دیگ می توان تنها به تعویض پره های پرداخت، که خود این ویژگی سبب صرفه جویی در هزینه ها می شود.

یکی از مشکلات موجود در دیگ های چدنی راندمان حرارتی پایینی است، که در مقایسه با دیگ های فولادی دارند. دیگ های چدنی ممکن است بر اثر قرارگرفتن در فشار بالا یا در صورت وجود رسوب روی سطح پره ها دچار ترک و شکستگی شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا