چیلر

چیلر

چیلر چیست؟

چیلر چیست؟

به طورکل چیلر یک اصطلاح کلی برای تهویه مطبوع و خنک سازی ساختمان استفاده میشود.چیلرها یکی از اجزاء ضروری امکانات  تجاری از جمله هتل ها، رستوران ها، بیمارستان ها، عرصه های ورزشی، کارخانه های صنعتی و تولیدی و غیره تبدیل شده اند.
کار چیلر این است که آب را برای سرمایش هوای ساختمان و یا مصارف صنعتی سرد کند. آب سرد شده در چیلر با پمپ و از طریق لوله کشی به واحدهای توزیع کننده هوای سرد مانند فن کویل های تعبیه شده در داخل ساختمان یا دستگاه هواساز ارسال می شود.
 علاوه بر سرمایش ساختمان ها ، آب سرد می تواند در فرآیندهای صنعتی نیز به عنوان آب خنک کننده یک دستگاه مورد استفاده قرار بگیرد. آب سرد چیلر در مداری بسته جریان دارد. منظور از مدار بسته این است که آب درون لوله ها و کویل ها جریان پیدا کرده و راهی برای تبخیر آن وجود ندارد.
انواع چیلربر اساس نوع عملکرد به دو دسته چیلرهای تراکمی و جذبی تقسیم میشوند.چیلرها بر اساس نیاز در انواع مختلف و اندازه‌های گوناگون طراحی و تولید می شوند.
در این مقاله به بررسی در خصوص چیلرهای تراکمی میپردازیم
در ابتدا نگاهی اجمالی به مزایای چیلردر فرآیندهای خنک کننده میاندازیم که عبارتنداز بهره وری انرژی ،بازدهی بالا در سرمایه گزاری وصرفه جویی در هزینه و انرژی، خنک سازی طولانی مدت فرآیند ، افزایش سرعت تولید .
همانطورکه اشاره شد در دسته بندی چیلرها از نظرچرخه ترمودینامیکی به دو دسته تراکمی و جذبی اشاره کردیم و در این بخش میخواهیم به دسته بندی چیلرهای تراکمی  بپردازیم.
چیلرهای تراکمی  دارای چهار جزء کمپرسور،کندانسور،اواپراتورو شیرانبساط هستند.
انواع چیلرهای تراکمی که به طور معمول مرسوم است بر اساس کندانسور( آب خنک و هواخنک) ،کمپرسور(اسکرال، اسکرو،سانتریفیوژو رفت وبرگشتی) و اواپراتور(شل اند تویوب، فلودد ،دی ایکس ، پلیتی) تقسیم بندی میشود .

چیلرآب خنک

کندانسور آبی یا به عبارتی دیگر کندانسور آب خنک چیست؟

کندانسوریکی از اجزای سیکل تبرید میباشد و به عبارتی  یک مبدل حرارتی است که گرمای حاصل از مبرد خط رانش که دمای آن حدودا بین 82 تا 90 درجه سانتیگراد است  را از طریق تبادل آب برج خنک کننده که داخل کندانسور چرخیده و باعث خنک شدن مبرد شده و آن را تبدیل به مایع میکند که دراین فرآیند دمای مبرد را بین30 الی 40 درجه سانتیگراد میرساند.

چیلرهوا خنک

کندانسور هوایی یا به عبارتی کندانسور هوا خنک چیست؟

در این مقاله به این موضوع میپردازیم که دستگاه کندانسور هوایی چیست؟ دستگاه کندانسور یا تقطیر کننده در صنایع برودتی، بخشی از سیکل تبرید است که وظیفه دفع حرارت ناشی از واحد اواپراتور و انرژی الکتریکی ورودی کمپرسور به محیط خارج را بر عهده دارد. به بیانی دیگر، کندانسور وظیفه خنک کردن مبرد پر فشار گازی و تبدیل بخار سوپرهیت پرفشار به مایع سابکول پرفشار را بر برعهده دارد.

کندانسورهای هوایی به طور معمول از فین های آلومینیومی  و لوله های مسی ساخته میشود. فین های آلومینیومی که در علوم حرارتی به پره نیز شناخته می شوند، وظیفه افزایش سطح تبادل و کاهش ابعاد کندانسور هوایی را برعهده دارند. با استفاده از پره های آلومینیومی، تبادل حرارت بین دو سیال اولیه و ثانویه افزایش قابل توجهی پیدا می کند.

اسکرول به بالا